Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

Organik Arama Nedir?

Organik aramanın ne olduğu, SEO yapmaya nasıl başarılı bir şekilde başlayabileceğiniz ve bu kanalın işletmeniz için neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Organik arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru sonuç sayfalarında (SERP‘ler) doğal olarak daha üst sıralarda görünme sürecidir.

Organik arama, trafik veya dönüşüm elde etmek için en etkili kanallardan biridir, çünkü ücretli aramaya göre ücretsizdir, burada yerleşiminiz ve tıklamalarınız için ödeme yapmanız gerekir ve kullanıcılar yazdıklarınızla alakalı olduğunuzu anlar.

SEO endüstrisindeki şaka şöyledir: “Bir şeyi saklamak için en iyi yer Google’ın ikinci sayfasındadır çünkü kimse oraya bakmayacaktır.

Bir şeyi saklamak için en iyi yer Google'ın ikinci sayfasındadır çünkü kimse oraya bakmayacaktır.

Görmek?

Mesele şu ki, SERP’lerin ilk sayfasında değilseniz, sayfalarınızı kimse görmeyecektir.

Bir makale okumak veya bir ürün satın almak gibi bir şey yapmak için Google’ın ikinci sayfasına en son ne zaman gittiğinizi düşünün. Ne yapmaya çalıştığınızın bir önemi yok; Bunu yapmak için ikinci sayfaya gitmenin neredeyse hiçbir yolu yok.

Organik arama için, anahtar kelime araştırması ve içeriği optimize etme veya bir kullanıcının web sitesine erişmesini engelleyen teknik sorunları düzeltme gibi birçok stratejiyi kullanabiliriz .

Bu yazıda, organik görünürlüğünüzü artırmanın farklı yollarına, SEO‘nun nasıl çalıştığına, bu kanalın işletmeniz için neden önemli olduğuna ve organik aramaya nasıl başlayacağınıza odaklanacağız.

Organik Arama Nasıl Çalışır?

Google‘da organik aramaya başvurmanın en basit yolu, bir kullanıcının belirli bir anahtar kelimeyi veya sorguyu Google’a yazdığında göreceği en alakalı arama sonucunun ne olduğunu düşünmektir.

Organik arama, sonucumuzun arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında veya en azından ilk sayfasında görünmesini sağlamak için çeşitli dijital pazarlama stratejilerinden oluşan bir süreçtir.

Google’ın tepesinde görünmek bir sihir değildir. Birçok farklı departmandan koordinasyon ve işbirliği , yönetici katılımı, yetenekli bir pazarlamacı ekibi ve SEO uzmanı ve sonuçlarınızı takip etmek ve izlemek için uygun bir yol gerektirir.

Organik arama, anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonu ve oluşturma, teknik denetim ve çevrimdışı pazarlama stratejileri gibi çeşitli farklı tekniklerden oluşur.

Organik aramanın amacı, kullanıcının web sitenizde ve açılış sayfalarınızda harika bir deneyim yaşamasını ve aradıkları cevabı almasını sağlamaktır.

Google, organik aramayı gerçekten umursamıyor. Google’ın umursadığı tek şey, kullanıcılarının aradıkları şey için benzersiz, kullanışlı ve alakalı içerik bulmasıdır.

İçeriğinizi kullanıcının kalbi ve zihniyle eşleştirebilirseniz, Google’ın çabalarınızı ödüllendirdiğinden ve sayfanızı SERP’lerde daha üst sıralarda gösterdiğinden emin olabilirsiniz.

Web sitenizde harika bir kullanıcı deneyimi yaratmanın birçok farklı yolu vardır.

Organik arama üç ana kategoriye ayrılır: alaka düzeyi, keşfedilebilirlik ve yetki.

Her İşletme İçin En İyi Serbest Çalışanlar

Murat Ölmez ekibinize, ihtiyaç duyduğunuz her beceri seti için serbest çalışanlarla bağlantı kurarak kurum içi yetenekleri genişletme ve her projeyi yürütme esnekliği verir.

Alaka düzeyi, bir sayfanın temasının ve belirli hedef anahtar kelimelerle ilgili içeriğin alaka düzeyidir.
Keşfedilebilirlik, bir sitenin arama motorları tarafından düzgün bir şekilde bulunması ve dizine eklenmesi yeteneğidir .

Yetki, sayfanın arama motorlarındaki yetkisidir.

Bu faktörler, SERP’lerde, ideal olarak birinci sayfada, sayfaların daha üst sıralarda yer almasına katkıda bulunabilir.

SEO‘da çalışanların , müşterilerinize en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya devam edebilmeniz için çeşitli departmanlarla işbirliği yapması gerekir.

SEO uzmanı yüksek kaliteli içerik oluşturmak için içerik ekibiyle birlikte çalışması gerekir. Ayrıca , web sitelerinin teknik olarak sağlam olduğundan emin olmak için geliştirme ekibiyle birlikte çalışmaları ve son olarak, yaptıklarının işe yaradığından emin olmak için tüm bu sonuçları izlemeleri gerekir.

Geliştirme ekibiyle çalışırken, oluşturduğunuz içeriğin hızlı bir şekilde yüklenmesini ve hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından kolayca bulunmasını sağlamalısınız.

Bu içeriğin bulunduğundan emin olmanın en iyi yollarından biri, ilgili içeriğinize dahili olarak bağlantı vermektir. Bu, Google’ın ve kullanıcıların içeriğinizi bulmasını ve ilgili içeriği anlamasını kolaylaştırır.

Google, kullanıcı deneyimiyle ilgili olduğu için buna değer verdiğinden, sayfa ve site hızının da akılda tutulması önemlidir.

Yavaş yüklendiği için bir siteden kaç kez ayrıldığınızı düşünün – bu nedenle içerik oluştururken bunu dikkate almak önemlidir.

Gördüğünüz gibi, web sitenizin iyi durumda olmasını sağlamak için birçok farklı faktör ve ekip yer alıyor ve bunların tümü başarılı SEO çabalarına yol açıyor.

SEO konusunda daha fazla katılım sağlamanın en iyi yollarından biri, diğer ekip üyelerine ve departmanlara işiniz, marka bilinirliğiniz ve çevrimiçi görünürlüğünüz üzerindeki etkisini göstermektir.

Organik Arama İşletmeniz İçin Neden Önemli?

Organik arama, işletmeniz için önemlidir, çünkü tüketiciniz Google‘da sorulara veya sorunlara yanıt aramak için önemli miktarda zaman harcar.

Günümüzde, Google’da her yıl 2 trilyondan fazla arama yapılıyor.

Ayrıca, web sitenizin trafiğinin çoğu, farkında olsanız da olmasanız da organik aramadan gelir.

Mobilin büyümesiyle birlikte, Google her gün daha önce hiç görmediği sorguların yaklaşık %15-20’sini görüyor.

İster bir oyuncunun en son filmini aramak, yeni bir ürün bulmak, bir yer aramak veya başka kimseye sormak istemediğiniz kişisel bir şey yazmak için akıllı telefonunuzdan Google’a ne sıklıkta bir şeyler yazdığınızı düşünün.

Buradaki nokta, müşterilerinizin alıcı yolculuğuna başlamak için gittikleri yer Google’dır, bu nedenle organik aramaya yatırım yaptığınızdan emin olmanız önemlidir, böylece alakalı arama terimleri için birinci sayfada yer alabilirsiniz.

SEO hakkında düşünmenin eski yolu, içerik oluşturmak ve ardından arama ekibine “bu SEO’ya git” makalesini ve yüksek sıralamaların takip edilmesini ummasını söylemekti.

Bunun yerine, içerik oluşturma sürecinin başında arama zekasına yatırım yapmanız gerekir. Bu sayede içerik ekibine içeriklerinde nelere yer vermeleri veya ne tür içerikler oluşturmaları gerektiği konusunda bilgi verebilirsiniz.

SEO uzmanı organizasyonun kapıcıları olarak düşünmeye devam ederseniz, organik trafiğiniz asla gerçek anlamda artmayacaktır.

Arama verilerinizle daha proaktif olmanız ve bu bilgileri dahili olarak yaptığınız işi güçlendirmek ve verimli bir SEO stratejisi ve programı oluşturmak için kullanmanız gerekir.

Beğensek de beğenmesek de, insanlar günlük yaşamlarındaki her şey için arama motorlarını kullanıyorlar, bu yüzden şirketlerin ücretli aramaya çok fazla zaman ayırdığı şekilde SEO’ya daha fazla zaman ayırmaya başlamamız gerekiyor.

Ücretli ve Organik Arama Arasındaki Fark

Ücretli ve organik arama arasındaki temel fark, ücretli aramanın hareket etmesi için ödeme trafik kaynağı olması, organik aramanın ise belirli bir arama için en iyi sonuçları sağlayarak kazanılmasıdır.

Tipik olarak, ücretli arama SERP’in üstünde veya altında bir “Reklam” etiketi ile belirtilir. Bu ücretli reklamların altında bulunan her şey organik arama sonuçlarıdır.

Ücretli arama, arama motorlarında görünmek için kısa vadeli bir stratejidir, çünkü reklamlar için ödeme yapmayı bıraktığınız anda, görünmeyi bırakırsınız.

Organik arama, arama motorlarında görünmek için uzun vadeli bir stratejidir, çünkü sıralama sayfasında yalnızca küçük değişiklikler uygulayarak yıllarca sürekli olarak birinci sayfada sıralanabilirsiniz.

Bu, trafik ve dönüşüm elde etmenin çok daha uygun maliyetli bir yoludur, çünkü biri sıralama içeriğinize her tıkladığında ödeme yapmazsınız.

Organik arama sonuçları birçok şekilde görüntülenebilir: standart mavi bağlantılar, yanıt kutusu sonuçları, Kişiler de Soruyor, yerel paketler, resimler, videolar vb.

Organik arama sonuçlarının tıklama oranı (TO) ücretli aramaya göre neredeyse on kat daha yüksek olduğu için organik aramaya öncelik vermemiz gerekiyor.

YouTube‘daki reklamları ne sıklıkla atladığınızı veya reklamlar sırasında hızlı ileri sardığınızı düşünün. Basitçe kullanıcı davranışına bakarak, ücretli reklamların artık bilgi almak için gidilecek en uygun yer olmadığını biliyoruz.

Kullanıcılar, bu içeriğin istedikleri cevaba sahip olacağını bildikleri için organik listelerde gezinmeyi ve tıklamayı tercih ediyor.

Ücretli aramadan tamamen kaçının demiyorum, ancak tüm kaynaklarınızı ücretli aramanın sağladığı kısa vadeli kazançlara odaklamak yerine, ücretli ve organik çabalarınız arasında sağlıklı bir denge ve sinerji olmalıdır.

Kanallar arasında sinerji sağlayarak çok etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

Örneğin, birinci sayfada sıralamadığınız anahtar kelimeler varsa, ilgili içeriği optimize etmeye çalışırken bu anahtar kelimelere yaptığınız ücretli harcamayı artırmaya başlamalısınız.

Ek olarak, birinci sayfada zaten sıraladığınız anahtar kelimeler olduğunu varsayalım. Bu durumda, bu ifadeler için ödenen harcamanızı azaltabilirsiniz – çünkü zaten organik olarak sonuçların en üstünde yer alıyorsanız, tıklamalar için ödeme yapmanız gerekmez.

Bazı örnek olay incelemeleri (Açıklama: Yönetici’de çalışıyorum), kullanıcılar marka adını hatırladıkları için ücretli ve organik listelerde görünmenin daha iyi olduğunu söylüyor.

Genel olarak, iki kanal arasındaki verileri kullanarak, kuruluşunuz için neyin en iyi olduğunu anlayabilir ve test edebilirsiniz.

Organik Aramaya Nasıl Başlanır?

İşleri halletmeye başlamak için SEO‘da kullanabileceğiniz birçok farklı kaldıraç vardır.

SEO‘ya başlamayı düşünmenin yolu, web sitenizin içeriğinin alakalı ve keşfedilebilir olduğundan emin olmaktır.

Bunu üst düzeyde yıkmak, alakalı içerik oluşturmanız ve bu içeriğin erişilebilir ve teknik olarak sağlam olduğundan emin olmanız gerekir.

İlk olarak, tüketicinin sesine uygun içerik oluşturmalısınız. Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturmanın temel taşıdır. Bir açılış sayfası oluşturmayı düşünürken atılacak ilk adımdır.

İçeriğinizi müşterinin sesiyle eşleştirmiyorsanız, kimse onu bulamaz. Anahtar kelime araştırması yaparak, yüksek kaliteli içeriğinizin müşterilerin gerçekten aradığı kelime öbeklerini kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Aylık arama hacmi veya her ay bir kelime öbeği arayan ortalama kişi sayısı önemli bir ölçümdür, ancak aynı zamanda yönlü bir ölçümdür.

Her şeyden önce anahtar kelimenizin alaka düzeyine öncelik vermeniz gerekir. Aksi takdirde, SERP çok rekabetçi olduğu için niteliksiz trafik çekiyor olabilirsiniz veya asla sıralama şansınız olmayacak.

Sağlam Bir Teknik Temel

İkincisi, içeriğinizi veya web sitenizi oluştururken teknik temelin sağlam olduğundan emin olmak istersiniz.

Yüksek bir seviyeden, Google veya başka herhangi bir arama motoru tarayıcısı, web sitenizdeki tüm bağlantıları tarayarak ve erişilebilir olan tüm bağlantıları izleyerek içeriğinizi bulur.

Ardından, arama motorları, sayfada içeriğin ne olduğunu görmek için bu bağlantıları analiz etmeye başlar ve bunu arama dizininde saklar.

Son olarak, bir kullanıcı arama motorunda bir şey aradığında, bu içeriği kullanıcıya sunar ve en alakalı açılış sayfalarını, algoritmanın en iyi cevabı sağlayacağını düşündüğü şeye göre sıralar.

Bu önemlidir, çünkü Google’ın içeriğinizi bulmasını zorlaştırırsanız veya gerçekten yavaş yüklenen içerik oluşturuyorsanız, Google bu içeriği kullanıcılara göstermek istemeyecektir.

Sonuçları İzleyin ve Ölçün

Son olarak, uyguladığınız stratejilerin sonuçlarını izlemeniz ve ölçmeniz gerekir.

Kurumsal SEO yazılımını veya daha küçük bir SEO aracını kullanarak , neler olduğunu ve ne zaman değişiklik yapılması gerektiğini daha iyi anlamak için anahtar kelime sıralamalarımızı, pazar payımızı ve organik trafiği takip edebilirsiniz.

Hikayenin yarısı araştırma yapmak ve değişiklikleri uygulamakla ilgili. Diğer yarısı, neyin işe yarayıp yaramadığını görmek için raporlamaya giriyor.

SEO’da Çözüm

  1. Organik arama, kullanıcıların içeriğinizi bulmasını sağlamanın en iyi yoludur. Bu tıklamalar için ödeme yapmıyorsunuz; onları kazanıyorsun.
  2. Kullanıcılar, arama motoru sonuçlarının en üstünde görünen içeriğin, aradıkları şey için en alakalı ve yararlı içerik olduğunu anlar.
  3. Google için hayatı kolaylaştırarak, içeriğiniz ve web siteniz dahili olarak daha fazla organik trafik, dönüşüm ve tanınma elde ettiğinden, ödülleri de alırsınız.
  4. Organik olarak daha görünür olmak kolay bir girişim değildir.
  5. Neyin işe yaradığını bulmadan önce her zaman çok fazla deneme yanılma olacaktır. Yine de SEO‘nun en iyi yanı budur – neyin işe yaradığını anladıktan sonra, bu kazanımları ve öğrendikleri sitenin tamamında çoğaltabilirsiniz.

SEO, her zaman değişen çok hızlı tempolu bir endüstridir.

Algoritma güncellemeleri, yeni sonuç türleri ve sektör trendleri konusunda güncel kalarak sitenizin her zaman arama sonuçlarının en üstünde olmasını sağlayabilirsiniz.

Umarım bu makale size organik aramanın ne olduğu, nasıl önlem alınacağı ve işletmeniz için neden önemli olduğu konusunda temel bir anlayış sağlamıştır. SEO ve ileri düzey konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için SEO Uzmanı Murat Ölmez‘i takip etmeye devam edin.

SEO Uzmanı