Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

Bir Google sözcüsü, arama şirketinin birkaç hafta önce Microsoft Bing ve Yandex tarafından tanıtılan yeni IndexNow protokolünü test edeceğini doğruladı. Google, tarama çabalarının verimli olmasına rağmen, Google’ın IndexNow protokolünden yararlanarak genel sürdürülebilirlik çabalarını iyileştirip iyileştiremeyeceğini test edeceğini söyledi.

Google’ın açıklaması. Google, Search Engine Land’e “Web’in en verimli ve doğru dizinini geliştirme çabaları da dahil olmak üzere Google’da sürdürülebilirliğe bütünsel bir yaklaşım getiriyoruz” dedi. “2007’den beri karbon nötr olduk ve hem veri merkezlerimizde hem de kampüslerimizde 2030’a kadar karbonsuz olma yolunda ilerliyoruz. Bir Google sözcüsü, web taramasını daha verimli hale getirme konusunda bizi cesaretlendiriyor ve bu protokolün potansiyel faydalarını test ediyor olacağız” dedi.

IndexNow nedir? IndexNow, web sitesi sahiplerine, web sitelerindeki en son içerik değişiklikleri hakkında arama motorlarını anında bilgilendirmeleri için bir yöntem sağlar. IndexNow, arama motorlarının bir URL’nin ve içeriğinin eklendiğini, güncellendiğini veya silindiğini bilmesi için basit bir ping protokolüdür ve arama motorlarının bu değişikliği arama sonuçlarına hızlı bir şekilde yansıtmasını sağlar.

Nasıl çalışır. Protokol çok basittir — tek yapmanız gereken sunucunuzda bir anahtar oluşturmak ve ardından IndexNow’a katılan arama motorlarını değişiklikten haberdar etmek için arama motoruna bir URL göndermek. Adımlar şunları içerir:

Çevrimiçi anahtar oluşturma aracını kullanarak protokol tarafından desteklenen bir anahtar oluşturun.
Anahtarı, web sitenizin kökündeki anahtarın değeriyle adlandırılan metin dosyasında barındırın.
URL’leriniz eklendiğinde, güncellendiğinde veya silindiğinde URL’leri göndermeye başlayın. API çağrısı başına bir URL veya bir dizi URL gönderebilirsiniz.

Tek bir URL göndermek, değiştirilen URL’yi ve anahtarınızı içeren basit bir HTTP isteği göndermek kadar kolaydır.
https://www.bing.com/IndexNow?url=url-changed&key=your-key ve aynısı https://yandex.com/indexnow?url=url-changed&key=your-key kullanarak çalışır

Google ile nasıl çalışır? Google’a https://www.google.com/IndexNow?url=url-changed&key=your-key arama motoruyla çalışıp çalışmayacağını sorduk ve yanıt bekliyoruz. Protokol, Bing’e veya Yandex’e gönderirseniz ve şimdi Google varsayılırsa, bu arama motorlarından herhangi birine bir gönderimin onları bu protokole katılan tüm arama motorlarına göndereceği şeklinde çalışır. Bu nedenle, onu Bing’e göndermek, esasen onu Yandex, Google ve diğer katılımcı arama motorlarına da gönderecektir.

Google fikrini mi değiştirdi?

Bu ilk tanıtıldığında, Google’ın IndexNow girişiminden haberdar olduğu ve şirketten katılması istendi ancak Google’ın katılmadığı söylendi. Sanırım Google fikrini değiştirdi?

Google taraması verimlidir. Google’ın tarama mekanizmasının sözde çok verimli olduğu ve Google, tarama verimliliğini geliştirmeye devam etti. Geçen yıl Googlebot, web’in temel veri aktarım protokolünün yeni nesli olan HTTP/2’yi desteklemeye başladı. HTTP/2, öncekilerden önemli ölçüde daha verimlidir ve hem Google hem de web siteleri için kaynak tasarrufu sağlar. Google, tüm taramaların yarısından fazlasında HTTP/2 kullanır.

Neden umursayalım. Daha önce de söylediğimiz gibi, arama motorlarına bir sitedeki en güncel içeriği vermek söz konusu olduğunda, anında indeksleme bir SEO’nun hayalidir. Google, yalnızca şimdi iş ilanları ve canlı yayın içeriği için kullanılan uygulamaları dizine ekleme API’si konusunda çok katı olmuştur. Google’ın buradaki fikir değişikliği, SEO’lar ve site sahipleri için heyecan verici bir değişiklik olabilir.

Protokol çok basittir ve bunu sitenize eklemek için çok az geliştirici çabası gerektirir, bu nedenle hızlı indekslemeye önem veriyorsanız bunu uygulamak mantıklıdır.

SEO Uzmanı