Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

Dijital dönüşüm genellikle büyük şirketlerle bağdaştırılsa da yaşadığımız pandemi döneminde dijitalleşmenin tüm ölçeklerdeki işletmeler için önemli olduğunu gördük. COVID-19 nedeniyle ortaya çıkan yeni düzende müşteri davranışı değişti, tüketiciler işletmelere offline kanallar yerine dijital kanallar üzerinden ulaşmaya başladı.

Özellikle işlerinin büyük bir kısmını offline kanallar üzerinden yürüten küçük ve orta ölçekli işletmelerin, değişen müşteri davranışı doğrultusunda müşterilerine ulaşmak için dijitalleşme yolculuklarını başlatması gerekiyor.

İşletmelerin, dijitalleşme yolculuklarında uygulaması gereken üç temel adımı aşağıda açıklıyoruz.

Dijital dünyada yer alın

Dijital dünyaya geçişin ilk adımı olarak işletmenizi internete taşımanız gerekiyor.

Türkiye’de 3 milyondan fazla küçük işletme bulunuyor1 ve işletme sahipleri, işletmelerini offline kanallar üzerinden yönetmenin satışlarını artırdığına ve daha az masrafla daha fazla yönetim olanağı sunduğuna inanıyor. Bu işletmelerin yalnızca %28’inin web sitesi var, bu işletmelerden Google Benim İşletmem üzerinden dijitaldeki varlıklarını oluşturanların oranı ise çok daha düşük (%8).2 Bu rakamlar, dijitalde kendini geliştirmek isteyen küçük işletmelerin daha çok yol alması gerektiğini gösteriyor.

Dijitalleşme yolculuğuna başlamak ve internette öne çıkmak için ilk olarak Google Benim İşletmem’de iş bilgilerinizi (açılış-kapanış saatleri, lokasyon, iletişim bilgisi gibi) girmeli ve işletmenizi buradan yönetmeye başlamalısınız. Tamamen ücretsiz olan bu aracı kullanarak işletmenizin haritalarda bulunabilmesini sağlayabilir, iş bilgilerinizi güncel tutabilir ve müşterilerinizin size ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.

İşletmenizi internet ortamına nasıl taşıyacağınızı ve dijitalde kendinizi nasıl geliştireceğinizi tek bir kaynaktan öğrenmek istiyorsanız, TOBB ve Google’ın kullanıma sunduğu Küçük İşletmeler İçin Google platformuna göz atın ve adım adım dijitalleşme kılavuzundan yararlanın. Platform işletmelerin; dijital dünyadaki varlıklarını, güçlendirerek devam ettirebilmelerine destek sağlayacak.

Dijital dünyada öne çıkın ve ilişkiler geliştirin

Birçok küçük ve orta ölçekli işletme sahibi, işletmesini dijitalde geliştirmek için yeterli kaynağı olmadığını düşünüyor. Ancak, dijital olgunluğa giden yolda yalnız olmayacakları gerçeğini göz önüne almıyorlar. Teknik bilgisi olmayan kullanıcıların web sitesi oluşturmasını kolaylaştıran bazı web sitesi tasarım hizmetleri bulunuyor. Bu sağlayıcılar sayesinde web sitesi oluşturarak ürün ve hizmetlerinizi gösterebilir, hikayenizi paylaşabilir ve e-ticaret araçlarıyla satış yapabilirsiniz.

İnternet ortamına geçtikten sonra işletmeler, dijital dünyada başarılı olmak için müşterilerine daha efektif bir şekilde ulaşmalı ve ilişkilerini geliştirmeye odaklanmalı. Müşterinize video, e-posta gibi çeşitli kanallar üzerinden ulaşmanız daha avantajlı olabilir. Bu bağlantılar ile internette müşterilerinizle olan ilişkilerinizi güçlendirebilir ve onlarla sürekli iletişim halinde kalabilirsiniz.

  • Çeşitli kanallardan faydalanarak internette müşterilerinizle sürekli iletişim halinde kalabilirsiniz.
  • Yeni müşterilere ulaşın ve dilediğiniz yerden çalışın
  • Müşterilerinizle olan ilişkinizi güçlendirirken dijital dünyanın avantajlarından yararlanabilir ve yeni müşterilere hızla ulaşmanızı sağlayacak adımlar atabilirsiniz. İşletmenizin reklamını yaparak arama ağında öne çıkmasını sağlayabilir ve yeni etkileşim kanalları oluşturabilirsiniz. Bu sayede, sizi daha önce duymamış müşteriler, sunduklarınıza benzeyen ürün ve hizmetleri ararken size ulaşabilir ve yeni potansiyel müşterileriniz haline gelebilir.

Bu adımları uygularken müşterilerinizle dilediğiniz yerden iletişim kurabilir ve dilediğiniz şekilde çalışanlarınızla işbirliği yapabilirsiniz. Ortak çalışma alanlarını kullanmak, dilediğiniz yerden çalışırken üretken olmanızı, ortaklaşa çalışmanızı ve işlerinizi tamamlamanızı kolaylaştırır.

Dijitalde hemen işletmenizi geliştirmeye başlayın

Dijital dünyada yer alın. Dijitalleşme yolculuğunuzun ilk adımında, işletmenizi Google Benim İşletmem’e taşıyın ve işletmenizi buradan yönetin.
Dijital dünyada öne çıkın ve ilişkiler geliştirin. Web sitenizi oluşturarak hikayenizi anlatabilir ve satış yapabilir, müşterilerinizle farklı kanallar üzerinden temasa geçerek ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.
Yeni müşterilere ulaşın ve dilediğiniz yerden çalışın. Dijitalleşme sürecinde, işletmenizin reklamını yaparak kolayca müşterilerinize ulaşabilir ve ortak çalışma alanlarını kullanarak çalışanlarınızla iletişim kurabilirsiniz.

SEO Uzmanı