Mesai P.tesi - Cuma 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42

SEO Eğitimi

SEO Uzmanı Murat Ölmez'den Özel SEO Eğitimi

SEO Eğitimi

Web siteniz için daha fazla satış ve gelir yaratabilecek anahtar kelimeler için trafiğinizi nasıl artıracağınızı ve daha yüksek sıralamalara nasıl ulaşacağınızı öğrenmek ister misiniz? O halde SEO hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenmeli ve SEO Uzmanı olmalısınız.

SEO uzmanlığına sahip olmak, SEO uzmanlarının tek ayrıcalığı değildir. Kendi başına SEO yapmayı öğrenmek isteyen herkes tarafından öğrenilebilecek bir beceridir.

Son 18 yıldır SEO pratiği yapıyorum ve bu yazıda bir SEO uzmanı olmak için hangi adımları izlemeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Neden herkes Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda uzman olmalı?

Adımlara geçmeden önce, bir SEO uzmanı ile bir SEO uzmanı arasındaki farkı anlamak önemlidir.

SEO uzmanı, SEO’nun nasıl çalıştığını ve Arama Motorlarında bir web sitesinin sıralamasını yükseltmek için SEO’nun nasıl uygulanacağını bilen kişidir.

Bir SEO profesyonel uygulamaları, danışmanlık SEO yaparken SEO hizmetleri sunarak ya bir meslek olarak SEO olduğunu SEO Uzmanı olduğu , veya proje bazında proje bazında müşterilerine alarak.

SEO uzmanı olmak için bir meslek olarak SEO pratiği yapmanıza gerek olmadığını belirtmek için bu farktan bahsediyorum. Müşterilere hizmet sunmayı planlamıyor olsanız bile SEO becerilerinizi neden geliştirmeniz gerektiğinin birçok avantajı vardır.

SEO Kursu ve SEO konusunda uzman olmanın avantajları

Sıralamalarınızı ve trafiğinizi artırın – Bu, birinin arama motoru optimizasyonunda uzman olmayı hedeflemesinin en açık nedenidir.

Web sitenizi arama motorları için nasıl optimize edeceğinizi biliyorsanız , para bloglama yapmak veya çevrimiçi bir işletme başlatmak için sıralamalardaki ve arama motoru trafiğindeki artıştan yararlanabilirsiniz .

SEO ajanslarına daha az bağımlılık – Bunun bir SEO ajansının blogunda okumayı beklediğiniz şey olmadığını biliyorum ama gerçek bu. Şirket içi SEO becerileriniz varsa, harici desteğe bağlı kalmadan işinizi büyütebilirsiniz.

Maliyetleri azaltın – Yalnız bir girişimci veya blog yazarıysanız, bir SEO uzmanı işe almak zorunda kalmadan kendiniz SEO yapabilirseniz çok para kazanabilirsiniz.

SEO’nuzda çalışmak için kimi işe alacağınız gibi daha iyi kararlar verin – SEO’nuzu kendiniz biliyorsanız, SEO’nuz üzerinde çalışmak için hangi danışmanı veya şirketi işe alacağınıza karar vermek çok daha kolaydır. SEO paketlerinin neler içerdiğini anlayacak ve önerdiklerinin web sitenizin daha iyi sıralamalara ulaşmasına gerçekten yardımcı olup olamayacağına karar verebilecek bir konumda olacaksınız .

Pazarlama yöneticileri için şiddetle tavsiye edilir – bir pazarlama yöneticisi olarak çalışıyorsanız, SEO hakkında iyi bir anlayışa sahip olmak, kuruluşunuzdaki diğer pazarlama yöneticileri veya meslektaşlarına göre size ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

Hiçbir işletme SEO olmadan çevrimiçi hayatta kalamaz – SEO artık isteğe bağlı değildir. SEO dikkate alınarak oluşturulmamış web siteleri, rekabetin yüksek olduğu çevrimiçi dünyada hayatta kalabilmelerinin hiçbir yolu yoktur. SEO bilmek ve onu doğru kullanmak, web sitenizin geleceği için büyük bir fark yaratabilir.

SEO Uzmanı Olmanın 10 Adımı

Artık SEO becerilerinizi geliştirmenin yalnızca SEO uzmanları için olmadığına ikna olduğunuza göre, kendiniz bir SEO Uzmanı olmanın en hızlı yolunun ne olduğunu görelim.

1. Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın
2. Adım: Temel Arama Motoru Pazarlama Kavramlarını Tanıyın
3. Adım: SEO’nun gerçek anlamını anlayın
4. Adım: Doğru SEO Eğitimini seçin
5. Adım: SEO değişikliklerinden haberdar olun
6. Adım: Doğru SEO Araçlarını Seçin
7. Adım: SEO Pratiği Yapın – Teorik Kalmayın
8. Adım: SEO Uzmanlığınızı Gösterin
Adım 9: Sabırlı Olun
Adım 10: Yerleşik SEO Uzmanlarının liderlerini takip edin

1. Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın

SEO hakkında düşünmeye başlamadan önce atmanız gereken ilk adım, arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmektir.

Pek çok insan için bu zaten bildikleri (veya bildiklerini düşündükleri) bir şey olabilir, ancak temel kavramlarla başlamak ve ardından en karmaşık teorilere ulaşmak için çalışmak her zaman iyidir.

Aşağıdaki kaynaklar, diğer arama motorlarının da nasıl çalıştığına benzer şekilde, Google arama motorunun nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır .

2. Adım: Temel Arama Motoru Pazarlama Kavramlarını Tanıyın

Ellerinizi kirletmeden önce, arama motoru pazarlamacılığını oluşturan tüm farklı disiplinler hakkında genel bir fikre sahip olmalısınız . Dijital pazarlamanın ne olduğunu ve SEO’nun dijital pazarlama kampanyalarındaki rolünü anlamalısınız .

İnternetteki varlığınızı daha güçlü hale getirmek için SEO’dan ne bekleyeceğinizi ve SEO ile birlikte kullanabileceğiniz diğer araçları aklınızda bulundurmalısınız.

3. Adım: SEO’nun gerçek anlamını anlayın

SEO sadece anahtar kelimeler ve bağlantılarla ilgili değildir, bundan çok daha fazlasıdır. SEO’nun gerçek misyonu, kullanıcılara harika bir deneyim sunmak ve onlara tam olarak istediklerini vermektir.

Amacınız sadece daha fazla arama motoru trafiği elde etmek değil, aynı zamanda bu trafiği tekrarlayan ziyaretçilere ve müşterilere dönüştürmekle ilgilidir.

SEO’nun bir takım alt bileşenleri vardır, en önemlileri:

Teknik SEO – Tarama ve dizine ekleme
Sayfa İçi SEO – Sayfa optimizasyonu
Sayfa Dışı SEO – Web sitesi tanıtımı
İçerik SEO – İçeriği optimize etme

4. Adım: Doğru SEO Eğitimini seçin

SEO öğrenmeye başladığınızda, bir şeyi fark edeceksiniz: İnternette SEO hakkında çok fazla bilgi ve öğrenilecek çok şey var ve bu sonunda bir karmaşa yaratıyor.

Bunu herhangi bir yardım almadan kendi başınıza yapmaya karar verirseniz, sonunda okunacak sonsuz bir makale listesi ve denenecek şeyler bulacaksınız.

SEO’yu bu şekilde öğrenmem yıllarımı aldı çünkü 2000 yılında başladığımda, okuyabileceğiniz ve tüm bilgileri tek bir yerde toplayabileceğiniz hiçbir SEO eğitim kursu veya rehberi yoktu .

Günümüzde işler farklı. SEO’yu hızlı bir şekilde öğrenmek isteyenler, internette arama yapmak ve makaleleri okumak için sonsuz saatler harcamak zorunda kalmadan saygın bir kursu takip ederek bunu yapabilirler.

Eksiksiz SEO Kursu – Kendi SEO kursumuz SEO hakkında bilmeniz gereken her şeyi içerir. Hem temel hem de gelişmiş SEO kavramlarını kapsar.

Kursu çevrimiçi olarak alabilir veya materyali PDF olarak indirebilir ve kendi hızınızda öğrenebilirsiniz. Okumanız gereken tek SEO Kursu.

Google Dijital Atölye – Google, Dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan yeni bir kurs seti oluşturdu. SEO’nun ince ayrıntılarına girmezler, ancak kendinizi çevrimiçi pazarlamaya alıştırmak istiyorsanız harika bir kaynaktırlar.

Moz SEO Kursu – Moz, araçlarıyla ünlü bir şirkettir, ancak aynı zamanda SEO’nun temellerini kapsayan bir SEO kursu da oluşturmuştur. Tam değil ama yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç.

SEO Rehberi – Bu, Google’dan başka bir rehberdir. Google’ın bakış açısıyla SEO’yu kapsar. Bu, aslında SEO için neyin işe yaradığını öğrenmeyeceğiniz, ancak Google’ın SEO hakkında ne öğrenmenizi istediğini öğreneceğiniz anlamına gelir. Yine de, birkaç saat ayırın ve yönergeleri gözden geçirin, üzerinde düşünmeye değer bazı iyi tavsiyeler var.

SEO Sertifikaları – Takip edebileceğiniz ve sertifikalı bir SEO uzmanı olabileceğiniz mevcut tüm SEO sertifikalarının bir listesi.

5. Adım: SEO değişikliklerinden haberdar olun

SEO statik bir disiplin değildir. SEO kuralları ve algoritmaları her zaman değişir. Yalnızca Google, sıralama algoritmalarında her yıl 250’den fazla değişiklik yapıyor. İyi SEO uzmanlarının bu değişiklikleri bilmeleri ve SEO kampanyalarını buna göre ayarlamaları gerekir.

Bilgi sahibi olmanın en iyi yolu, devam eden SEO değişiklikleri hakkında bilgi verdikleri ve bununla ilgili bir şeyler yapmak için çok geç olmadıkları kanıtlanmış birkaç SEO haber sitesini takip etmektir.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Arama Motoru Yuvarlak Masası – Tüm SEO uzmanları tarafından takip edilmesi gereken bir web sitesi. SEO endüstrisinde olup biten her şey hakkında günlük haberler. Benim için burası sektörümüzdeki en değerli ve kullanışlı SEO haber sitesi.

Arama Motoru Arazisi – SEO endüstrisindeki en eski web sitelerinden biri. Daha önce Danny Sullivan’a aitti, şimdi Google için çalışıyor.

Google Blogu – Google, Google ürünleriyle ilgili haberleri paylaşmak için kısa süre önce bir blog kurdu. Bazen Google aramasıyla ilgili haberleri de paylaşırlar.

Google arama blogu – Google’ın Arama’ya adanmış bir blogu.

Google Web Yöneticileri Blogu – resmi Google web yöneticileri blogu. Aramadaki son değişikliklerle ilgili haberleri almak için takip edin.

Reliablesoft SEO Blog – Kendi SEO blogumuz. SEO’yu verimli bir şekilde uygulamanıza yardımcı olmak için kılavuzlar, adım adım makaleler ve kaynaklarla haftalık olarak güncellenir.

6. Adım: Doğru SEO Araçlarını Seçin

Gerçek şu ki, tek başına SEO yapamazsınız. İşlenecek ve alınacak çok fazla bilgi var ve her şeyi manuel olarak yapmaya çalışırsanız, değerli zamanınızı daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak görevler üzerinde çalışmak yerine sayıları analiz ederek geçireceksiniz.

İyi SEO araçlarının maliyeti olduğu da doğrudur, ancak uzun vadede geri dönüş, iyi bir SEO aracı için ödeyeceğiniz aylık ücretten çok daha fazladır.

Kullanabileceğiniz SEO Araçları:

Google Web Yöneticisi Araçları (Ücretsiz) – Google web yöneticisi araçları, SEO için belki de en kullanışlı araçlardan biridir. Ücretsizdir ve web siteniz hakkında size birçok bilgi verebilir. SEO’nuzu geliştirmek için Web Yöneticisi araçlarını nasıl kullanacağınızla ilgili önceki kılavuzumu okuyun.

Google Analytics (Ücretsiz) – Google’dan başka bir ücretsiz araç. Trafiğiniz ve kullanıcıların web sitenizde nasıl gezindiği hakkında pek çok şey öğrenmek için Google analitiğini kullanabilirsiniz. Keşfedilecek çok sayıda rapor ve analiz edilecek çok sayıda ölçüm var. Yeni başlayanlar için Google analizi adlı bu makale,başlamak için harika bir yerdir.

SEMRUSH (Ücretli) – Bu benim favori SEM aracım . Ücretsiz değil ancak SEO, PPC kampanyaları, rakip analizi, anahtar kelime araştırması, bağlantı oluşturma, sosyal medya izleme ve daha pek çok şey için kullanabilirsiniz. Yeni özelliklerle sık sık güncellenir ve SEO’nuz için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Ahrefs (Ücretli) – SEMRUSH’a bir alternatif. Aylık bir abonelikle birlikte gelir, ancak aynı zamanda sektördeki en saygın SEO araçlarından biridir. Satın almadan önce test edebilmeniz için 7 günlük ücretsiz deneme ile birlikte gelir.

7. Adım: SEO Pratiği Yapın – Teorik Kalmayın

SEO teorik değildir, ancak çoğunlukla pratiktir. SEO teorisini incelemenin sonucu, web sitenize uygulayabileceğiniz ve arama motorlarındaki görünürlüğünüzü artırabileceğiniz eylemlerin bir listesi olmalıdır.

Sorun şu ki, her web sitesi benzersizdir ve bir web sitesi için işe yarayan şey diğerleri için en iyi çözüm olmayabilir. Bu nedenle, sadece teorik kalmak değil, gerçekten SEO pratiği yapmak gerekir.

Başkalarının SEO kampanyalarında başarılı olmayı nasıl başardığına dair örnek olayları okumak, kullanabileceğiniz yeni fikirler ve SEO’yu doğru bir şekilde alana kadar denemeye devam etmeniz gereken ilhamı almanın harika bir yoludur.

8. Adım: SEO Uzmanlığınızı Gösterin

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından birinin onu başkalarına açıklamaya çalışmak olduğunu söylüyorlar. Bu SEO için de geçerlidir.

SEO hakkında yazmaya başladığımda çok şey öğrendim ve SEO becerilerimi önemli ölçüde geliştirdim.

Benim tavsiyem, bir web sitesi veya bir SEO blogu başlatmak ve SEO deneyimlerinizi diğer insanlarla paylaşmaktır.

Zamanla, bilgi paylaşımının SEO hakkında yeni şeyler öğrenmenin harika bir yolu olduğunu ve aynı zamanda diğer insanlara yardım ettiğinizi göreceksiniz ki bu oldukça tatmin edici bir deneyimdir.

Adım 9: Sabırlı Olun

SEO hakkında konuşmanın ve “sabır” kelimesinden bahsetmenin bir yolu yok. SEO’nun çalışması zaman alır ve çok erken sonuçlara varmamalısınız.

Google İlk 10 Sonuç listesinde yer alan sayfaların yaşı
SEO, trafiğinizi artırmanın en hızlı yolu değildir. Hemen sonuç almak istiyorsanız, PPC kampanyalarını deneyin. SEO, size yıllarca 7/24 organik trafik sağlayacak sağlam bir temel oluşturarak uzun vadeli sürdürülebilir bir iş oluşturmakla ilgilidir.

Web sitenizde SEO ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan önce, değişiklikten önce sıralamanızı ve trafiğinizi (bir süre için) not almalı ve değişiklikten sonra aynı süre (süre açısından) ile karşılaştırmalısınız.

Sıralamalarınızı ve trafiğinizi izleyin ve daha fazla karar vermeden önce ona yeterince zaman tanıyın.

Adım 10: Yerleşik SEO Uzmanlarının liderlerini takip edin

Son olarak, bir SEO uzmanı olma yolunda bir takım zorluklarla karşılaşacaksınız. Hayal kırıklığına uğrayacağınız, hayal kırıklığına uğrayacağınız ve pes etmeye hazır olduğunuz zamanlar olacaktır.

Merak etmeyin, bunun olması normaldir. Diğer insanların hikayelerini okursanız, hiçbirinin bugün olduğu gibi olmadığını, çünkü şanslı olduklarını anlayacaksınız. Bu, sıkı çalışmanın ve SEO hakkında sonsuz saatlerce süren testlerin ve okumaların sonucudur.

Aşağıdaki liste, ilham almak ve SEO’nun geniş ölçekte nasıl uygulanabileceğini anlamak için kesinlikle takip etmeniz gereken 5 SEO uzmanını içermektedir. 5’i de milyonlarca işletme kurmayı başardı ve SEO’yu nasıl doğru kullanacaklarını bildikleri için bunu başardılar.

Hikayelerini okuyun ve SEO uygulamalarını analiz etmek için biraz zaman harcayın. Bazen ‘geleneksel’ SEO’lardan farklı şeyler yaptıklarını fark edebilirsiniz ve bunun nedeni, başarısız olmaktan korkmadan yeni şeyler denemek ve SEO ile deney yapmak için güven ve uzmanlığa sahip olmalarıdır.

Neil Patel – Sektördeki en saygın SEO uzmanlarından biri. Sadece blogunu okumakla kalmayın, uygulamalarını ve içerik SEO’sunu geniş ölçekte nasıl kullanmayı başardığını analiz etmeye çalışın.
Brain Dean – Bağlantı kurma konusunda uzmandır. Onun blogu, hızlı sonuçlar almak için kullanabileceğiniz vaka çalışmaları ve teknikler için harika bir kaynaktır.

Sonuç

Bir web sitesi veya çevrimiçi işletme ile ilgisi olan herkes bir SEO uzmanı olmalıdır.

Listede pazarlama yöneticileri, geliştiriciler, web yöneticileri, web tasarımcıları, sosyal medya yöneticileri, PPC uzmanları, solo girişimciler ve e-ticaret sahipleri bulunur.

Neden? Çünkü SEO, tüm dijital pazarlama kampanyalarının temelinde yer almaktadır. SEO ilkeleri, yalnızca arama motorlarında mümkün olan maksimum maruziyeti garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda bir web sitesine daha fazla şekilde yardımcı olabilir.

SEO Uzmanı olmak kolay değil ama zor da değil. Süreç çok fazla okuma, uygulama ve test içerir.

Şimdi başlıyorsanız, en iyi yol iyi bir SEO kursu almaktır, böylece tüm bilgileri tek bir yerde bulabilirsiniz, doğru SEO araçlarını kullanın ve her şeyden önce SEO pratiği yapmaya başlayın. Hatalarınızdan ders alın ve tekrar deneyin.

Arama motorları ve SEO gelecek yıllar boyunca burada kalacak ve bu, işiniz ve kişisel becerileriniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımdır.

200
WEB TASARIM
1000
SEO ÇALIŞMASI
100%
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
29
YILLIK TECRÜBE

Kişiye Özel SEO Eğitimi

Web siteniz için ya da profesyonel olarak SEO Uzmanı olarak çalışmak için Özel SEO Eğitimi almak isteyenlere; domain nasıl kaydedilir, hosting nasıl satın alınır, domain ve hosting ayarları nasıl yapılır işlemlerini anlattıktan sonra WordPress site kurmayı ve SEO çalışması nasıl yapılır konusunu a’dan z’ye öğretiyorum. SEO Eğitimini bitiren birisi eğitimin sonunda sıfırdan bir domain kaydı yaparak hosting ayarlarıyla WordPress site kurmayıda öğrenmiş olacak. Tüm bunlar neden önemli, bu saydığım işlemleri bilmeyen birinin SEO Uzmanı olması çok zor. SEO Uzmanı olmak isteyen birisi, domain, hosting, WordPress site yapmayı bilmelidir.

Referanlarım

SEO Uzmanı ve Web Tasarım hizmetleri verdiğim referanslarımı inceleyebilirsiniz.

  Bana Ulaşın

  SEO Eğitimi almak isteyenler bana bu iletişim bilgilerinden ulaşabilirler.

  Email info@muratolmez.com.tr

  Telefon +90 532 401 74 19

   SEO Uzmanı