Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

Yoast SEO 19.7 Önemli Hatalara Neden Oluyor ve Web Siteleri Çöküyor

Yoast SEO WordPress eklentisi 19.7 sürümünün, diğer eklentilerle bir çakışma içerdiği ve bu da web sitelerinin önemli hatalar yaşamasına neden olduğu keşfedildi.

Bu, bu yıl üçüncü kez başka bir eklentiyle çakışmanın bir Yoast güncellemesinin başarısız olmasına neden olduğunu gösteriyor.

Neyse ki, Yoast raporları araştırdı ve sorunu çözen yeni bir güncellemeyi hızla yayınladı.

WordPress Ölümcül Hata

Ölümcül bir hatanın birden çok nedeni vardır, ancak bu durumda kodlamanın başka bir eklentiyle çakıştığı Yoast SEO güncellemesinden kaynaklanmıştır.

Bunun nedeni, iki eklentinin bir şeyler yapmaya çalışması, ancak birinin esasen diğerini iptal etmesi veya diğer bir şekilde birbirlerinin çalışmasını engellemesi olabilir.

Bir eklenti çatışması için bir metafor, tek bir araba yolunda zıt yönlerde giden iki araba olabilir.

İdeal olarak bir eklenti, diğer eklentiler, özellikle yaygın olanlar için kodlamalarında izin verir, böylece hiçbir eklenti, diğer eklentilerin işlerini yapmasını engelleyen bir şey yapmaya çalışmaz.

Yoast 19.7 güncellemesi ile tam olarak bu oldu.

Yoast 19.7, yönetici oturum açma URL’sini değiştiren diğer eklentilerle (veya özel kodlamayla) bir çakışma yaşadı.

Oturum açma URL’sini değiştirmek, yönetici oturum açmaları için otomatik olarak varsayılan URL’ye giden ve oturum açma parolası kimlik bilgilerini tahmin etmeye çalışan bilgisayar korsanı yazılımını kandırmak için tasarlanmış bir güvenlik önlemidir.

Yoast Güncelleme Hatasını Duyurdu
Yoast, hata konusunda %100 şeffaftı ve kullanıcılara neler olduğunu anlatan bir tweet attı.

Yoast şu tweeti attı :

“Yoast SEO 19.7’nin piyasaya sürülmesinden sonra, bu sürümün eklentiler veya varsayılan WordPress giriş URL’sini değiştiren kodlarla birlikte kullanıldığında ölümcül bir hataya neden olduğu konusunda bilgilendirildik.

Sorunu tespit ettik ve bir çözüm üzerinde çalışıyoruz.”

Yoast 19.7 ile sunulan değişikliklerden biri (Yoast eklenti geliştirme değişiklik günlüğüne göre ), Yoast’ın oturum açma sayfasında çalışmasını engelleyerek ölümcül hataları nasıl ele aldığına yönelik bir iyileştirmeydi.

“Yoast SEO’nun giriş sayfasında çalışmasını önleyerek ön uçtaki önemli hataların ele alınmasını iyileştirir ve kullanıcıların kontrol panellerine erişmesine izin verir.”

Haber bültenimize abone ol
En son SEO ve arama pazarlaması haberlerini uygun bir şekilde gelen kutunuza alın.

Nedeni bu olabilir miydi?

Eklentilerde Ölümcül Hatalar Neden Olur?

Eklenti çakışmaları Yoast’a özel değildir. Milyonlarca kullanıcı tabanı olduğu için Yoast’a geldiğinde bu daha belirgindir.

Ancak, bu yıl üçüncü kez ölümcül bir hata eklentisi çakışması, bu yıl bir Yoast eklenti güncellemesiyle ilişkilendirildi.

Yoast SEO Eklentisi kurucusu Joost De Valk, bir tweet’te, WordPress ekosisteminde bir kodlama çakışmasının meydana gelebileceği binlerce eklentiyi hesaba katmanın her zaman mümkün olmadığını açıkladı.

tweet attı :

“Bu, olmasını nasıl önleyeceğimi tam anlamıyla bilmediğim bir tür #WordPress eklentisi çakışması durumu.

60.000’den fazla eklenti: Eklentinizi tüm bunlara karşı nasıl test edersiniz.

Birinin iyi fikirleri varsa, kulaklarım var”

Joost ayrıca , Yoast’ın eklenti güncellemelerini her zaman en popüler eklentilerin birçoğuyla yayınlamadan önce test ettiğini tweetledi .

“Büyüklere karşı test yapıyoruz, onlar için o kadar endişelenmiyoruz, ancak birkaç küçük birlikte hala yeterince baş ağrısına neden oluyor.”

Devam etti :

“…bir şeyleri kırdığında asla eğlenceli olmaz. Çok titiz bir şekilde test ediyoruz ve hala bir şeyler geçiyor. Çok sayıda kullanıcı için eklentiler oluşturmak “sadece” zordur.

Saatler İçinde Sunulan Çözüm

Yoast, güncellemede bir hata tespit ettiklerini ve bir çözüm üzerinde çalıştıklarını açıkladıktan sonraki iki saat içinde yeni bir güncelleme yayınladı.

Yapılması Önerilen Eylem

Yoast, 19.7.1 sürümü olan yeni bir güncelleme yayınladı. Yoast geliştirme değişiklik günlüğü şunları söyledi :

“Standart giriş sayfası URL’sini değiştiren belirli eklentilerle birlikte ölümcül bir hatanın oluşmasına neden olan bir hatayı düzeltir.”

Yoast SEO eklentisinin kullanıcıları, Yoast’ın en son sürümü olan 19.7.1 sürümüne güncelleme yapmayı düşünebilir.

2 Responses
SEO Uzmanı