Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

Burada SEO Faktörleri Periyodik Tablosunun bağlantı kurma unsurlarına giriyoruz . Bağlantılar, arama motorları tarafından kullanılan ilk büyük “sayfa dışı” sıralama faktörüydü. Google, bağlantıları “oylar” olarak sayan ilk arama motoru değildi, ancak alaka düzeyini artırmak için bağlantı analizine büyük ölçüde güvenen ilk arama motoruydu (Google’ın kurucu ortağı Larry Page’de olduğu gibi) 1998.

Bağlantılar, içerikle birlikte Google’ın arama sıralaması için en önemli harici sinyallerden biri olmaya devam ediyor . Bununla birlikte, bağlantıların arama motorları tarafından nasıl yorumlandığı ve ele alındığı da dahil olmak üzere çok şey gelişti.

Değer

Bağlantılar eşit oluşturulmaz. Sonuçta, size bağlantı veren sitelerin kalitesi ve sektörünüzle alaka düzeyi farklılık gösterebilir. Güçlü bir gazetecilik itibarına sahip bir haber yayınından gelen bir bağlantı, sektörünüzle hiçbir ilgisi olmayan bir blogun yorumlar bölümündeki bir bağlantıdan daha değerli olacaktır.

Güvenilir, kaliteli web sitelerinden ve sektörünüzle alakalı ve itibarlı sitelerden gelen bağlantılar muhtemelen daha fazla ağırlık taşıyacaktır.

Siteler, nofollow bağlantı özniteliğini uzun süredir önce yorumlarda ve ardından sponsorlu veya reklamla ilgili bağlantıları işaretlemek ve bu bağlantıların sıralamalarda sayılmasını önlemek için kullandı. Bazı yayıncılar, bağlantı şemalarına karışmış gibi görünmekten kaçınmak için içeriklerindeki tüm giden bağlantıları nofollow edecek kadar ileri gittiler.

Bu, sitenize gelen nofollow geri bağlantılarının sitenize kredi aktarmayacağı anlamına geliyordu. Şimdi, yine de Google, nofollow bağlantı özniteliğini sıralama amacıyla bir “ipucu” olarak kabul eder ve sayfalarınıza yönelik nofollow bağlantıları, sinyalleri sıralamak için kullanılabilir.

Çapalar

Bağlantı metni, köprüde kullanılan tıklanabilir metni ifade eder. Normal metinden farklı bir renkte (genellikle mavi) olacak ve altı çizili olacaktır. İşte bir örnek: Bu bağlantı metni Periyodik SEO Faktörleri Tablosuna bağlanır. Çapa testinde kullanılan sözcükler, arama motorları tarafından bir web sitesinin bağlantı verdiği içeriği veya siteyi açıklama şekli olarak görülür.

Bağlantı kurma ajansı Link Fish Media’nın operasyon direktörü Julie Joyce, “Çapalar SEO’nuzu kesinlikle etkiliyor” diyor. “Arama motorlarına ilişkili bağlantı hedeflerinin ne hakkında olduğunu söylüyorlar, ancak geçmişte kesinlikle aşırı kullanılmış ve spam gönderilmişler. Ayrıca, kullanıcılara tıklamak üzere oldukları hedefin neyle ilgili olduğunu ‘söylemeleri gerektiği’ için bağlam sağlarlar. “

[Profesyonel İpucu]

“Bu her zaman en önemli konu olmasa da (ama öyle olmalı), bağlantı metni aynı zamanda ekran okuyucu kullanan görme engelli kişiler tarafından da kullanılıyor. SEO ve kullanılabilirlik için bağlantı metni kullanarak dengelemek zordur. SEO’lar tam eşleme çapa metnini aşırı kullandıktan sonra, hepimiz korktuk ve bazı durumlarda kullanılabilirlik açısından çok kötü olan ‘buraya tıklayın’ gibi çapalar kullanmaya başladık. Kesinlikle doğru yapmak zor bir şey. ” -Julie Joyce, Link Fish Media operasyon müdürü

Elbette, başkalarının sitenize bağlantı vermek için kullandığı bağlantı metnini genellikle kontrol edemezsiniz. Bununla birlikte, bağlantı metnini kendi iç bağlantılarınızda kontrol edebilirsiniz. “Bir kritik iç bağlantı yapısı optimize bağlantı kurma başarısı için,” Andew Dennis, Sayfa Bir Güç adresinde içerik pazarlama uzmanı yazar.

Ziyaretçilerinize daha iyi bir deneyim sağlayabilecek bağlantı bağlantı metni için en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır.

Yap
Bağlantı metninizde doğal, gramer dili kullanın.

Yapma
Bağlantı metninde istenmeyen anahtar kelimeler.

Yap
Alakalı kelimeleri ve terimleri kullanın.

Yapma
Bağlantı metninde anahtar kelimeleri doğal olmayan bir şekilde kullanmak.

Yap
Kullanıcıların alışkın olduğu vurgulanmış, altı çizili bağlantı metnine bağlı kalın.

Yapma
Genel bağlantı metni (yani, “Burayı Tıklayın”).

Kısa ve öz tutun.

Kullanıcıları tıklamaları için kandırmak için yanıltıcı bağlantı metni kullanma.

Geri bağlantılar

Gelen bağlantılar olarak da adlandırılan geri bağlantılar, diğer sitelerden sayfalarınıza geri işaret eden bağlantılardır. İçeriğinizin alaka düzeyini ve kalitesini gösteren sinyaller arama motorlarına gönderirler.

SEO başarısına birçok bağlantı eklenebilir. Daha da fazlası, birçok farklı siteden bağlantı alıyorsanız. Her şey eşit olduğunda, bir siteden 1.000 bağlantı, 1.000 siteden 1.000’den çok daha az bağlantı anlamına gelecektir. Peki nicelik ve nitelik ne olacak?

“Geri bağlantıların kalitesinin nicelikten daha önemli olduğu söyleniyor ve bu ideal. Link Fish Media operasyon müdürü Julie Joyce, “Ancak, daha fazla bağlantıya sahip sitelerin, rekabete kıyasla tek istedikleri şey bu olduğunda sıralandığı çok fazla durum gördüm” diyor. “Bazı durumlarda, özellikle rekabetin o kadar şiddetli olmadığı daha küçük endüstriler söz konusu olduğunda, yalnızca birkaç geri bağlantıya sahip olmaktan kurtulabilirsiniz. Bazen hedefiniz daha çok, daha çok olduğunda kaliteyi kaybedersiniz. “

Spam yapmaktan, bağlantı satın almaktan, misafir gönderi planlarından ve bağlantı değişimlerinden kaçının. Bunlara veya diğer sözde “siyah şapka” taktiklerine başvururken yakalanırsanız, arama motorları tarafından cezalandırılmayı bekleyebilirsiniz. Kaçınılması gereken planlarla ilgili daha fazla bilgi için, bu sayfanın altındaki Toksinler bölümüne gidin.

[Profesyonel İpucu]

Bağlantı kurma sosyal yardımları yaparken, “Kısa olun. Ulaştığınız sitenin ne kadar harika olduğu hakkında çok fazla ayrıntıya girdiğiniz beş çiçekli paragraf uzunluğunda e-postalar yazmayın. Yine de hedeflerinizi araştırmanız gerekiyor, çünkü birçok e-posta size hiçbir zaman bağlantı vermeyecek tamamen alakasız sitelere gönderiliyor ve vermiş olsalar bile, bu sizin için iyi bir bağlantı olmaz. ” – Julie Joyce

SEO Uzmanı