Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

Bölüm 7: Kullanıcı bağlam sinyalleri ve SEO sıralamaları

Belirli bir sorgu için arama sonuçları kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir. Herkesin tamamen farklı sonuçlar görmesi değil. Bunun yerine, herkes aynı “genel” listelerin çoğunu görür. Ancak, birinin nerede olduğu, kimi tanıdığı veya internette nasıl gezindiği nedeniyle görünen bazı listeler de olacaktır.

Arama motorları ayrıca sağladıkları sonuçları kullanıcının sorgusunu yönlendiren niyetle eşleştirmeye çalışır. Google’ın SEO’lara vereceği tavsiye, içeriğinizi kullanıcıyı göz önünde bulundurarak tasarlamak olmuştur ve bu amaç, SEO Faktörlerinin Periyodik Tablosunun Kullanıcı öğelerine yansıtılmıştır .

Ülke

Kullanıcılar bulundukları ülkeyle alakalı sonuçları görür. ABD’deki bir kullanıcı “dün gecenin futbol skorları” nı arayan Amerikan futbolu maçlarının sonuçlarını, Birleşik Krallık’taki bir kişi ise Amerikan’ın dediği futbol oyunları türlerinin sonuçlarını görecektir Futbol.

Bir bölgenin coğrafyasını, dilini ve kültürünü hesaba katmak, içeriğinizin hizmet verdiğiniz bölgelerdeki kullanıcılarla konuşmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Siteniz belirli bir ülkeyle alakalı görülmüyorsa, ülke kişiselleştirmesi gerçekleştiğinde görünme şansınız daha düşüktür. Alakalı olmanız gerektiğini düşünüyorsanız, muhtemelen uluslararası SEO’nuz üzerinde çalışmanız gerekecektir. Örneğin, uygun ülke kodu üst düzey etki alanını kullanmak ve sitenizin dilini belirtmek için hreflang özelliğini uygulamak isteyebilirsiniz.

Birden çok dilde içeriğiniz varsa, sayfalarınızın alternatif dil sürümleri için farklı URL’ler kullanmak en iyisidir. Ardından Google’ı dil ve bölge varyantları hakkında bilgilendirmek için rel = “alternate” hreflang etiketini kullanabilirsiniz . Bunu yapmak, arama motorlarının sayfalarınız arasındaki ilişkiyi anlamalarına yardımcı olur, böylece onları daha doğru bir şekilde tarayabilir ve dizine ekleyebilirler.

Daha fazla bilgi için Uluslararası SEO ve arama trendlerine bakın: Hepsi nasıl çalışıyor? ve Uluslararası SEO: Küresel bir ayak izi nasıl oluşturulur .

Yerellik

Daha önce “yakınımdaki XYZ” yi veya hatta sadece “yerel haberleri” aradıysanız, arama motorlarının şu anda bulunduğunuz şehre veya metropol bölgesine göre uyarlanmış sonuçlar verdiğini fark etmiş olabilirsiniz.

Şehre özgü sonuçlarda görünmek istiyorsanız, sitenizi hizmet verdiğiniz alanlarla alakalı hale getirmeniz gerekir. İşletmenizin adresini sitenize eklemek ve Google Benim İşletmem girişinizi yapılandırmak, başlamak için iyi bir yerdir.

Yelp veya TripAdvisor gibi sektöre özgü sektörlerde varlık oluşturmak da yardımcı olabilir. Markanızın birden fazla konumu varsa, sitenizde bu mahallelerden veya şehirlerden bahsetmek de iyi bir fikirdir.

Daha fazla yerel bilgi için, yerel aramadaki bölümlerimize yer işareti koyun:

Kanal: Yerel
SEO: Yerel
Hs: Tarih

Konum sinyallerine ek olarak Google, sonuçları yakın zamanda yapılan bir aramadan anlık bağlama göre de kişiselleştirebilir . Örneğin, bir kullanıcı rock müzikle ilgili içerik aradıysa, bir arama motoru bir sonraki aramasının sonuçlarını bağlamsallaştırmak için önceki sorguyu kullanabilir, “kraliçe” ve bir monarch ile değil, grupla ilgili sonuçlar sağlayabilir.

Bir SEO faktörü olarak geçmişe gelince, bu, optimize etmek için düşük asılı meyve olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, marka bağlılığını teşvik eden anlamlı bir ilk izlenim yaratmak için içeriğinizi ve kullanıcı deneyiminizi iyileştirin. Zamanla, bu, en iyi sonuç olmasa bile kullanıcıları arama sonuçlarında alan adınızı aramaya teşvik edebilir.

Kullanıcı Deneyimi

Arama motorları, kullanıcıları yalnızca en alakalı sonuçlara yönlendirmekle kalmaz, aynı zamanda onları olumlu bir deneyim yaşayacakları sayfalara da göndermek isterler. Sonuçta, kullanıcı reklam bombardımanına uğrarsa veya bir işlemi tamamlarken sorun yaşarsa alakalı bir sayfa ne kadar yararlıdır?

Kullanıcı deneyimi (UX), site navigasyonunuzdan içeriğinizin kalitesine, site hızına ve daha fazlasına kadar her şeyi kapsar. Yapısal bir bakış açısından, ziyaretçilerinizin aradıkları şeyi bulmalarını sezgisel hale getirmek isteyeceksiniz.

Bu, ister masaüstü ister mobil cihazlarda olsun, kolayca erişilebilir gezinme, net bir sayfa hiyerarşisi ve takip edilmesi kolay içerik yapısı anlamına gelir.

Kullanıcılarınızın arama amacını tatmin etmek, UX’iniz için de harikalar yaratacaktır. İlk izlenimlerin önemli olduğu yer burasıdır – site ziyaretçilerinin tahmin yürütmesine neden olmayın. Ziyaretçiler, aradıklarını sunup sunmadığınızı hızlı bir şekilde anlayabilmelidir.

İzleyicilerin beklentileri büyük ölçüde değiştiğinden, siteden siteye UX de değişecektir. Hedef kitlenizin tercihlerine girin ve sayfalarınızı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenleyin.

Araştırmanız, ziyaretçilerinizin çoğunun görme bozukluğu olduğunu gösteriyorsa, daha büyük yazı tipleri kullanmayı ve yardımcı teknolojiler için erişilebilirliğinizi artırmayı düşünün. Hedef kitleniz tek bir coğrafi bölgede merkezileşmişse, dilinizin ve içeriğinizin o bölgeye hizmet ettiğinizi yansıttığından emin olun.

Sayfa hızınızı yavaşlatan gereksiz widget’lara veya eklentilere dikkat edin. Bozuk bağlantılar ve hatta yazım hataları ve kötü dilbilgisi, kullanıcılarınızın deneyimini etkiler.

Aşağıda, kullanıcı deneyiminizi optimize etmenize yardımcı olacak birkaç ek kaynak verilmiştir:

SEO + UX = Başarı
En İyi Kullanıcı Deneyimini Sunan Bağlantılar Oluşturma
Chrome’un Kullanıcı Deneyimi Raporuna daha yakından bakış

Amaç

Page One Power Andrew Search Engine Land köşe yazarı ve içerik pazarlama uzmanı, “Arama motorları bir sayfanın amaca ne kadar iyi uyduğunu ölçmede daha sofistike ve daha iyi hale gelmeye devam ediyor ve iyi sıralanan sayfalar, arama yapanların sorduğu soruyu en iyi yanıtlayan sayfalardır,” dedi. Dennis.

Sitenizdeki farklı sayfalar, muhtemelen müşterilerinizin yolculuğunun çeşitli aşamalarına uyarlanmıştır. Hedef kitlenizin yolculuklarının farklı aşamalarında nasıl arama yaptığını anlamak, onların özel ihtiyaçlarını karşılamanızı sağlayan içerik ve anahtar kelime stratejileri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Arama amacı tipik olarak şu şekilde kategorize edilebilir:

Bilgilendirici: Bunlar, dönüşüm hunisinin üst kısmındaki sorgular olma eğilimindedir; bu, kullanıcıların araştırmalarına başladığı ve bir konu veya bir sorunun çözümü hakkında daha fazla bilgi aradığı anlamına gelir.

Gezinme: Bu sorgular genellikle marka veya şirket adlarını veya belirli ürün veya hizmetleri içerir. Kullanıcılar belirli bir modeli, ürünü veya hizmeti arıyor olabilir veya bir şirket veya marka hakkındaki en son haberlerle ilgileniyor olabilir.

Ticari: Bunları dönüşüm hunisinin orta kısmındaki sorgular olarak düşünün. Kullanıcılar araştırma ve değerlendirme süreçlerinde daha derindir ve genellikle ürün veya hizmet sayfaları dahil olmak üzere daha fazla bilgi ararlar.

İşlemsel: Artık satın almaya hazırlar. Bunlar, dönüşüm hunisi sorgularının alt kısmıdır – düşünün [satın al], [satış], [fiyatlandırma].

Kelimeler yararlı ipuçlarıdır, ancak niyet, arama kutusunda görünenin ötesine geçer. “Paris yükseklik kulesi” ni arayan bir kullanıcı, muhtemelen Eyfel Kulesi’nin uzunluğu için bilgi amaçlı bir sorgu yürütüyor ve makine öğrenimindeki gelişmelerle, arama motorları, kullanıcı açık bir şekilde yer işaretinin adını yazmadan bu tür bir niyetin sonucunu çıkarabiliyor.

Bing’in web sıralama proje yöneticisi Frédéric Dubut, “Kullanıcılarımızın ne istediğini çok derinden anlamaya çalışıyoruz” diyor. “Derin öğrenmenin devreye girdiği yer burası: Aynı niyeti ifade etmenin birçok farklı yolu var; Eşleşmeyi yapmak için yalnızca anahtar kelimelere güvenmek istemiyoruz. Bu nedenle, kullanıcının sorgusuyla amacının ne olduğunu, belirli belgenin amacının ne olduğunu belirlemeye çalışıyoruz ve ikisini yalnızca anahtar kelimelerle değil, aynı zamanda niyetle de eşleştirmeye çalışıyoruz. “

Bununla birlikte, anahtar kelime araştırması henüz uzaklaşmıyor. Google’dan John Mueller’in kısa süre önce söylediği gibi , “… arama motorları yalnızca bu kelimelerden fazlasını anlamaya çalışsa bile, kullanıcılara belirli kelimeleri göstermek, sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu anlamalarını biraz kolaylaştırabilir ve bazen biraz biraz dönüşüm süreci. “

SEO Uzmanı