Mesai P.tesi - Cuma 10:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 401 74 10

Şu an günlük ortalam 5 veya 6 saat süre geçirdiğimiz elimizden telefonu düşürmediğimiz ve sürekli içerik ürettiğimiz sosyal medya mecrası firmaları ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Herkes sürekli fotoğraflar, videolar, selfiler, yorumlarla sosyal medya mecrasına içeri üretiyor.

Kullanıcıların gönüllü olarak yaptığı bu işten bu platformların sahipleri çok güzel paralar kazanıyorlar ve dünyanın sayılı zenginleri arasında yerlerini alıyorlar.

Sosyal medyanın bireylere, kullanıcılara nasıl bir faydası var?

Sosyal medyanın işletmelere, firmalara ne gibi faydası var?

Bu sorulara profesyoneller tarafından acilen cevap verilmeli. Benim kanaatim şu; sosyal medyanın bireylere kullanıcılara çok fazla faydası olduğunu söyleyemem. Ancak yorumlarıyla işletmelere çok ciddi etkilerinin olduğunu söyleyebilirim. Müşteri memnuniyetini veya memnuniyetsizliklerini yazabilecekleri çok güzel bir ortam olduğunu söyleyebilirim. Bunu da sadece google benim işletmem sayfalarında yapabiliyorlar. Sadece bu google benim işletmem sayfalarındaki yorumları işletme sahipleri silemiyorlar 🙂 bu ise işletme sahipleri için çok önemli bir olay haline getiriyor google benim işletmem sayfasını.

Onun dışındaki diğer sayfalarda facebook, instagram, yotube gibi sayfalarda işletmelerle ilgili yazdığınız yorumları beğenmeyen işletme sahipleri o yorumları anında silebiliyorlar.

Google benim işletmem yorum silme özelliği gelse buna en çok işletme sahipleri sevineceklerdir.

Şunu asla unutmayın

Google benim işletmem olumsuz yorum silme işini ancak yorumu yapan kişi silebilir. Bunun dışında hiçbir şekilde silemezsiniz.

“Google benim işletmem yorumlarını silebiliyorum” diyenlere itibar etmeyin. Kesinlikle yanlış bir bilgidir.

Firmalar birbirlerini karalama amacıyla google benim işletmem sayfalarına sahte hesaplarla olumsuz yorumlar yazıyorlar. Bundan şikayetçi olan bir firma görüşmeye çağırdığında görüşmede aynen şunu duydum “sahte hesapla google benim işletmem sayfasın yapılan yorumları kimin yazdığını bulabilirim” diyenler ortalıkta dolaşıyormuş. Böyle bir şey yok. Bunu yapabilirim diyenler yalan söylüyordur. Benden söylemesi 🙂 Bunun tek çözümü hukuki yollardan şikayette bulunabilirsiniz ancak google firmasına yazı yazılacak, şikayet edilen kişinin ip numarası tespit edilecek vs vs vs vs o ip numarası kimin olduğu daha sonra tespit edilecekte siz yorumu yazan sahte hesabın sahibini bulacaksınız. Çok zor işler.

Google Benim İşletmem Sayfanıza yapılan olumsuz yorum “gerçek kişi” ve “kişiler” tarafından yazıldıysa, çıkar çatışması, marka itibarınızı karalayıcı, alınmamış bir hizmetle ilgiliyse, bu kişi hakkında hukuki süreç başlatılabilir. Bununla ilgili işini bilen iyi bir bilişim avukatıyla görüştüğünüzde size yardımcı olacaktır.

Bu konuda bir örnek vermem gerekirse. Bir oteliniz var ve bu otel hakkında birisi yorum yazdı. Otel kayıtlarınızda bu kişiye ait bir kayıt yoksa ve bu kişi otelinizi karalama amacıyla bu yorumu yaptıysa yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Tüm sektörler için geçerlidir. Alınmayan, verilmeyen bir hizmetle ilgili karalayıcı yorumlar tamamen hukukun alanına girmektedir.

Firmalar ölümüne birbirini karalıyorlar, ölümüne rekabet halindeler. Yazık, ahlak, kural vs. hiçbir şey dinlemiyorlar. Google Benim İşletmem Amerika’da en ciddi kullanılan sosyal mecra ve çok ciddiye alınan bir platform. Malesef Türkiye’de ise ciddiyetini tamamen kaybetmiş rakiplerin sahte hesaplarla birbirlerini karaladığı bir mecraya dönüşmüş durumda.

İyilik yapın iyilik bulun..

Hoşçakalın.

Murat ÖLMEZ / Reklam Vadisi, Google Uzmanı

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLAR

Google Benim İşletmem, Harita, My Business hakkında Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

Google benim işletmem yorum

  • Gmail hesabı olan herkes google benim işletmem sayfasına yorum yazabilir.

Google benim işletmem yorum kapatma

  • Google benim işletmem sayfasının yorum kapatma özelliği yoktur.

Google maps yorum kapatma

  • Google maps yorum kapatma özelliği yoktur.

Google işletme yorum silme

Google işletme sayfasında yorum silemezsiniz. Ancak yorumu yapan kişi silebilir. Siz sadece “yorumu bildir” kısmından şikayette bulunabilirsiniz.

Google müşteri yorumları silme

  • Google işletme sayfasında bulunan müşteri yorumlarını silemezsiniz. Ancak yorumu yapan kişi silebilir. Siz sadece “yorumu bildir” kısmından şikayette bulunabilirsiniz.

Google işletmeye yapılan yorum silme

  • Google işletme sayfasına yapılan yorumu ancak o yorumu yazan kişi silebilir. Siz sadece “yorumu bildir” kısmından şikayette bulunabilirsiniz.

Gerçek kişiler tarafından yazılan yorum silinebilir mi?

  • Evet, yorumu yazan kişi sizden hizmet veya ürün satın almadıysa bu kişiye ulaşarak yorumu silmesini isteyebilirsiniz. Siz ulaşamıyorsanız Avukatınız aracılığıyla şikayette bulunarak yorumun silinmesini sağlayabilirsiniz.

Not: Yorum yazarken bunun hukuki bir sonuç doğrucağını düşünerek yazmanızı tavsiye ederim.

Etiketler: google benimi işletmem yorum, google benim işletmem yorum kapatma, google maps yorum kapatma, google işletme yorum silme, google müşteri yorumları silme, google işletmeye yapılan yorum silme, google business yorum kapatma, google işletmem yorum kapatma

Leave a Reply