Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

SEO / Arama motoru optimizasyonu web siteleri için vazgeçilmezlerin başında gelir. Web siteleri açılırken tek bir amacı vardır. Google’da ilk sayfasında yer almaktır. SEO çalışmalarının önemi oldukça artmıştır. SEO’nun önemi arttıkça SEO hizmeti verenler arasındaki rekabet de artmaya başladı.

Rekabetle doğru orantılı olarak da SEO fiyatları artış göstermeye başladı. SEO fiyatı konusunda herkes farklı fiyatlar sunuyor. Bunları göz önünde bulundurduk ve SEO fiyatları neye göre belirlenir sorusunun cevabını buraya yazmaya karar verdim.

SEO Fiyatlarını Etkileyenler Kriterler Nelerdir?

SEO fiyatları çok farklı kriterlere göre değişiklik gösteriyor.

Anahtar Kelime Rekabet Oranı

Her Anahtar kelimenin rekabeti farklıdır. Rekabet oranı yüksek kelimelerde üst sıralara ilk sıralarda çıkmak oldukça zordur. Firmaların hedeflediği anahtar kelimelerin zorluğu ne kadar yüksek ise fiyatı o kadar yüksek olacaktır.

Web Sitenin Yaşı

Web Sitenin ne kadar süredir yanında olduğu fiyatı belirlemede önem taşır. Çünkü eski sitelerin Google’daki itibarları yüksek olacağından bu sitelerde SEO çalışması yapmak daha verimli olacaktır. Bu nedenle yeni sitelere yapılan SEO çalışması fiyatı artırır.

Web Sitenin Anahtar Kelimedeki Sıralaması

Belli bir noktaya gelmiş olan web sitelerinde SEO çalışması yapmak diğer sitelere göre çok daha kolaydır. Bu yüzden web sitesinin hangi konumda olduğu fiyatı etkiler.

Sektör Rekabeti

Bulunduğunuz sektördeki rekabet yüksek ise web sitenizin üst sıralara çıkması daha zor hale gelecektir. Bunu göz önünde bulunduran SEO uzmanları fiyatı buna göre belirler.

SEO Servisleri

Uzmanlar ayrıntılı SEO hizmeti sunuyorsa fiyatta artış yaşanabilir. Bu servisler;

Site içi SEO analizi, Backlink analizi, Rakip analizi, Haftalık rapor, Tanıtım yazıları, Teknik destek, Ürün bazlı SEO

Referanslar, Kurumsal SEO danışmanlığı veren firmalar ya da kişiler iyi referanslara sahipse SEO fiyatlarında artış yaşanabilir.

Uzmanlık

Hizmet verecek olan SEO uzmanının profesyonelliğine dikkat etmelisiniz. Size Google da birinci sırayı garanti ediyorsa profesyonel değil demektir. Hiç kimse google için garanti veremez. Ancak yaptığı referanslarda hep ilk sıralarda çıkmayı başarmış birisi “zamanla sizin sitenizde ilk sayfada ilk sıralarda çıkabilir” diyebilir. Ama garanti asla veremez.

SEO Uzmanı