Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

Google: URL’lerde Derin Görünümlü Alt Klasörler SEO İçin Önemli Değil

SEO amaçları ve Google sıralamaları için alt klasör URL yapınızın ne kadar derin olduğu önemli mi? Hayır gerçek değil. Google’dan John Mueller, kısa süre önce Twitter’da “Hiçbir arama motorunun her iki şekilde de umursayacağını sanmıyorum” dedi.

Bu, aşağıdakileri içeren (ancak bunlarla sınırlı olmayan) birçok kez ele aldığımız bir konudur:

  • Google: Klasör Düzeyi ve Hiyerarşi Google İçin O Kadar Önemli Değil
  • Google: Çok Fazla Alt Klasör Arama Sıralamanıza Zarar Vermez
  • Google: Site Mimarinizi Kolay ve İlginç Hale Getirin
  • Google’ın URL yolları için özel bir şey yapabileceği tek durum, sitenizin yetişkinlere uygun içeriği ve/veya konuma/ülkeye/dile özel bölümlerinin ayrılması söz konusudur.

Daha önce de açıkladığım gibi GoogleBot URL’yi bulabildiği sürece iyisiniz. Sitenizin derinliklerinde, GoogleBot’un ulaşmak için birkaç kez tıklaması gereken bir sayfada bir URL’ye giden bir bağlantıyı gizlerseniz, Google’ın bu URL’yi bulma şansı daha azdır.

Google’dan John Mueller, URL’deki uzun yollar üzerinden mevcut URL yapınızı değiştirmemeniz gerektiğini, bunun size gerçekten fayda sağlamayacağını ekledi. John, “Yani, düz veya derin gibi makul bir URL yapınız varsa, ona bağlı kalırım. Yeni bir site yapıyorsanız, bakım ve izlemeyi sizin için kolaylaştıran bir yapı seçin ve 5-10 yıl saklayabilirsiniz.”

SEO Uzmanı