Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

Google’dan John Mueller, HTML Site Haritalarına Asla İhtiyaç Duyulmaması Gerektiğini Söyledi

Google’dan John Mueller, yıllar boyunca HTML site haritalarının önemini her zaman küçümsemiştir, XML site haritalarının hayranıdır, ancak HTML site haritalarının o kadar da değil. Geçen gün Mastodon’da , HTML site haritalarına “hiçbir zaman ihtiyaç duyulmaması gerektiğini” söyleyerek HTML site haritalarından duyduğu memnuniyetsizliği gerçekten gösterdi.

“Yıllar içinde HTML site haritalarıyla ilgili fikrimi değiştirdim, bunlara asla ihtiyaç duyulmamalı. Küçük ve büyük siteler her zaman net bir gezinme yapısına sahip olmalıdır. Bir HTML site haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, sitenizin mimarisini geliştirmek için zaman ayırın. bunun yerine HTML site haritaları, HTML yükleme döndürücülerle aynı kutuya sığar.”

HTML site haritalarını kullanan siteleri, HTML yükleme döndürücüleri kullanan sitelerle aynı düzeyde mi eşitledi? Belki de bu Mastodon mizahıdır?

2019’da John, HTML site haritalarının SEO amaçları için değerli olmadığını söyledi , ardından 2016’da John, HTML site haritalarının önemini de küçümsedi . Ancak Matt Cutts’ın HTML site haritalarının önce geldiğini söylediği 2009 yılına geri dönelim .

Demek istediğim, John’un kullandığı mantık mantıklı. Bir kullanıcı, gezinmenizi kullanarak içeriğinizi bulamazsa ve bir HTML site haritasına başvurması gerekiyorsa, sitenizle ilgili daha büyük bir sorununuz olabilir…

Oh, daha sonra John, “HTML yükleme döndürücülerinin SEO için kötü olduğunu” yazdı.

SEO Uzmanı