Mesai Pazartesi - Cumartesi 09:00-18:00
Email info@muratolmez.com.tr Telefon 0532 507 34 42
NULL string(5) "geldi"

Programlama dillerini öğrenmek söz konusu olduğunda, bunların hiçbir sıkıntısı yoktur. İşte bu yüzden SEO için bir programlama dili öğrenmek çok önemlidir.

Öğrenilecek birçok programlama dili vardır.

SEO için seçtiğiniz programlama dili, o dille ne yapmayı planladığınıza ve o dildeki değişiklikleri nasıl uygulamayı planladığınıza bağlıdır.

SEO uzmanları SEO için programlar oluşturduğunda, genellikle şu dört şeyin bir kombinasyonunu yapmak isterler:

  • İşlerini kolaylaştırın.
  • Otomatikleştirilmiş verimlilikler ekleyerek daha hızlı bir etki yaratın.
  • İş olanaklarını iyileştirmeye yardımcı olmak için özgeçmişlerine bir konuşma noktası ekleyin.
  • Birlikte çalıştıkları mühendislik ekibiyle daha kolay uyum sağlayın.

Bu sonuncusu genellikle suçludur, çünkü programlama bilgisine sahip olmayan SEO uzmanları, W3C doğrulama sorunları gibi kodlama sorunlarını ve bir araçtan kolayca dışa aktarılamayan diğer sorunları belirlemekte zorlanabilirler.

Ayrıca SEO dünyasında hararetle devam eden bir tartışma var: SEO öğrenmek için birinin programcı olması (veya programlama dillerini bilmesi) gerekiyor mu?

Öncelikle en bariz cevabı bulalım: Hayır, SEO öğrenmek için programlama bilmenize gerek yok.

Bir alan olarak SEO, hedeflenen anahtar kelime öbekleri için sıralamalara ne kadar iyi ulaşabileceğinizle ilgilenir.

Ve SEO denetimlerindeki çoğu değerlendirme noktası, bağlantılar, içerik, anahtar kelime optimizasyonu ve benzeri şeylerle ilgilidir. Kodlama, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan uzak bir çözüm olarak gelir.

Ancak, SEO için programlamayı öğrenmeye değer mi? Kesinlikle.

Bir programlama dili öğrenerek sorunları ve çözümleri çok daha hızlı bulmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, beceri setinize ekleyeceğiniz sayısız fayda vardır.

Nasıl programlanacağını öğrenmek için çalışarak, genel beceri setinize bazı önemli faydalar eklersiniz ve ayrıca bölümler arası bir bakış açısıyla işleri çok daha kolaylaştırırsınız.

Bu yazıda, SEO uzmanlarının neden bir programlama dili öğrenmesi gerektiğine bakacağız ve SEO için öğrenilecek en iyi yedi programlama dilini vurgulayacağız.

SEO Profesyonelleri Neden Programlamayı Öğrenmeli?

Yukarıda listelenenlerin yanı sıra, SEO kariyeriniz için nasıl programlanacağını öğrenmenin daha da fazla faydası vardır.

Web Geliştiricileri ile Geliştirilmiş İlişkiler

SEO uzmanları olarak web geliştiricileri ile çalışmak bir iş gereğidir.

Semantik Optimizasyon

5 haftada sayfalarınızın %70’ini nasıl daha üst sıralara çıkarabilirsiniz? 30.000’den fazla web yöneticisi, işletme sahibi ve SEO uzmanı tarafından güvenilmektedir.

Ne de olsa önerilerimizi uygulayacak olan onlar. Yaptıkları şeyleri neden yaptıklarını ve neden belirli değişiklikler yaptıklarını bilmek önemlidir.

Bunun “neden” kısmını bilmek önemli bir katma değerdir çünkü bu, geliştirici ekipleriyle daha iyi çalışmak ve değişikliklerinizi daha etkili hale getirmek için kullanabileceğiniz başka bir değerli özelliktir.

Geliştiricilerle eşit düzeyde olmak için programlama hakkında her şeyi öğrenmek zorunda değilsiniz.

Bununla birlikte, önemli soruları sorabilmeniz ve onlarla yankı uyandıracak şekilde SEO önerileri sunabilmeniz için geliştiricilerin arka planda yaptıkları şeyleri tam olarak anlamak istiyorsunuz.

Sonuç olarak, bu anlayışa sahip olduğunuz için önerilerinizin daha iyi uygulandığını görebilirsiniz.

Bu işbirlikçi ilişkileri geliştirmeye ek olarak, bir SEO uzmanı olduğunuzda, birçok teknik araştırma çalışması ve problem çözme yaparsınız.

Programlamayla ilgili kavramları ve dilleri bildiğiniz zaman bu sorunları ve çözümleri bulmak çok daha kolay hale gelir.

Web teknolojisinin bu belirli yönlerini öğrenmeyi isteğe bağlı bir çaba değil zorunlu kılan şey budur.

İyileştirilmiş Gider Yönetimi

Kodlamayı öğrenmek, gelişmiş gider yönetimine nasıl yol açabilir? Eğitim kursları daha fazla masraf demek değil mi?

Bazı durumlarda, evet. Ancak çoğu durumda, nasıl programlanacağını öğrendiğinizden emin olmak, bunu nasıl yapacağını bilmeyen diğer SEO uzmanlarına göre bir avantajınız olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, normalde çok daha rekabetçi olan bir pazarda rekabet potansiyelinizi artırırsınız.

Programlamayı öğrenerek maliyetleri düşürürsünüz çünkü kodlamayı bilen birini ayrı ayrı işe almak için para harcamak zorunda kalmazsınız.

Bu kodlamayı kendiniz yapabilirsiniz. Kod sorunlarını da giderebileceksiniz.

Veri Analizi Becerilerinizi Geliştirin

SEO söz konusu olduğunda, hepimiz bir veri denizinin derinliklerindeyiz.

En azından, umarım hepimiz SEO kararlarımızı bildirmek için veri analizi yapıyoruz.

Nasıl programlanacağını öğrenmek, veri seti sınırlarınızı aşmanıza ve veri setlerinin nasıl çekildiğini otomatikleştirerek üretkenliğinizi kat kat artırmanıza olanak tanır.

Python gibi bir şey öğrenirseniz, tüm analizlerinizi şirket paydaşları için kolayca sindirilebilir grafikler haline getiren grafikler oluşturmaya yardımcı olmak için milyonlarca satırlık veriyi manipüle etmek çok daha kolay hale gelir.

SEO Alan Okuryazarlığınızı Geliştirin

Zaman geçtikçe, birçok insan çok daha genç yaşta programlama öğreniyor. Günümüzde programlamayı ilkokul kadar erken öğrenmek alışılmadık bir durum değil.

Ancak, programlama öğrenerek, sonuç olarak SEO okuryazarlığınızı geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz, bu da sizi zaten bir veya daha fazla programlama dili bilen diğer birçok kişiyle eşit seviyeye getirebilir.

Ayrıca, otomatik yapay zeka tabanlı çözümler kullanarak verilerinizden daha iyi içgörüler oluşturma becerileriyle donatılmanıza yardımcı olur.

Bu aynı zamanda programcı olmak için yıllarca üniversite okumak zorunda olmadığınız anlamına da gelir.

Bunun yerine, temel bilgilere aşina olabilirsiniz ve bu size programcı olmanın yaptığı birçok şeyi başarabilmeniz için (seçtiğiniz öğrenme yoluna bağlı olarak) yeterli bilgi verecektir.

SEO İçin Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri

Programlama dünyasında bir programlama dili seçmek çok zor olabilir. C’den C#’a kadar hepsi için çeşitli kullanımlar vardır.

Programcı olmayı öğrenmenin bir başka yararı da, tüm bir web sayfasının veya belge nesne modelinin (DOM) gerçekte nasıl işlendiği konusunda daha iyi bir anlayışa sahip olmanızdır.

Normalde JavaScript ile yürütülen tüm yaygın görevleri öğrenmeniz gerekecek. Bu daha geniş anlayış nedeniyle, bir arama motoru tarayıcısının gerçekte nasıl düşündüğü hakkında daha derin bilgiye de sahip olursunuz.

Ek olarak, HTML ve CSS öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş olabilirsiniz, o yüzden buradan başlayacağız.

HTML/CSS

İşte HTML ve CSS ile ilgili bir şey: meslekten olmayan kişiler tarafından genellikle programlama dilleriyle karıştırılırlar.

Ancak bunlar programlama dilleri değildir.

İşaretleme dilleri olarak bilinirler. Biçimlendirme dilleri ile programlama dilleri arasında bazı doğal farklılıklar vardır:

İşaretleme Dilleri

İşaretleme dilleri, bir web tarayıcısında sayfa öğelerini düzenlemek, oluşturmak ve görüntülemek için kullanılır.

Web tarayıcısı biçimlendirme dilini yorumlar ve ardından nihai çıktıyı
insanların görebileceği şekilde görüntüler.

Biçimlendirme dilleri derlenmez. Bunun yerine, sadece oradalar.

Programlama dilleri

Öte yandan programlama dilleri çok daha karmaşıktır. Makineler tarafından genellikle makine kodu olarak yorumlanan dili içerirler. Ancak, kendi başlarına çalışmıyorlar.

Çalışmaları için, dağıtılabilir bir paket halinde derlenmeleri ve daha sonra kurulu oldukları makine tarafından paketinden çıkarılması gerekir.

Oradan, makine kodu çalıştırır ve birisinin programın işlevlerini gerçekleştirmesine izin veren, insan tarafından kullanılabilen bir grafik kullanıcı arayüzüne (GUI) çevirir.

Ayrıca programlama dilleri, finansal uygulamalardan video oyunlarına kadar her şey için gerekli olan çok daha karmaşık mantık yapılarına sahiptir.

Bu nedenle biçimlendirme dilleri ile programlama dilleri arasında ayrım yapmak önemlidir.

Bir kere, biçimlendirme dilleri bilgileri görüntülemek ve sunmak için kullanılır.

Programlama dilleri, bir bilgisayara bilgi sağlamak için kullanılır, böylece bu bilgileri belirli bir görevi otomatik bir şekilde tamamlamak için kullanabilir.

HTML ve CSS’yi programlama dilleriyle karıştıran o kişi olmayın!

Devamını oku: SEO İçin Bilmeniz Gereken 9 HTML Etiketi (& 11 Nitelik)

Python

Verilerle çalışmak ve genel veri analizinizi geliştirmek söz konusu olduğunda Python, öğrenmeyi düşünmek isteyeceğiniz ana dildir.

Genel veri analizini kolaylaştırabilir ve bu verilerle normalde yapacağınızdan çok daha karmaşık şeyler yapabilirsiniz.

Python’u “başka bir programlama dili” sanmayın – size bu veri analizinde sağladığı avantaj nedeniyle çok güçlü bir programlama dili olabilir.

Python’un sunduğu en önemli şey, halihazırda veri analizi için kullanabileceğiniz birçok önceden oluşturulmuş kitaplığa sahip olmasıdır.

R gibi bir dille karşılaştırıldığında, sağlam kitaplığı, başka türlü yapabileceğinizden çok farklı görevleri gerçekleştirmenize olanak tanır.

Örneğin, Python ile yapabileceğiniz bir çözüm, birden fazla kaynaktan gelen verileri sunulabilir tek bir dosyada derlemektir.

Python ile yürütebileceğiniz başka bir çözüm de, Article Forge’daki dosyaları tek makalelerde birleştirmenize yardımcı olan bir GUI uygulaması geliştirmektir.

Python’u kullanabileceğiniz fikirler sonsuzdur.

Devamını oku: Teknik SEO İçin Python ve Makine Öğrenimine Giriş

JavaScript

Programlama dilleri söz konusu olduğunda, JavaScript çoğunlukla web siteleri oluşturmanın ve geliştirmenin bel kemiği olarak kullanılır.

Bu dili öğrenmek, içeriğinizde dinamik değişiklikler yapmak ve tarayıcı pencerelerinizin nasıl performans gösterdiğini kontrol etmek de dahil olmak üzere birçok şeyi başarmanıza yardımcı olabilir.

Ek olarak, istemci tarafı betiklerinin iletişimini koordine etmeye de yardımcı olur.

Başsız CMS temaları oluşturmaktan form verilerini işlemeye ve gelişmiş kullanıcı deneyimleri oluşturmaya kadar bir dizi SEO amacı da vardır .

Tüm bu etkileşimi, karmaşık derleyicilere veya ek eklentilere ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilir.

Ayrıca, nesne yönelimli programlamadan işlevsel programlamaya kadar çeşitli programlama stillerini destekler; bu stillerin her ikisi de JavaScript tarafından desteklenir.

Bununla birlikte, JavaScript hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir, çünkü JavaScript kullanan geliştiriciler çoğu zaman içerikle ilgili görüntüleme sorunlarına neden olabileceklerinin farkında değildir.

Örneğin, bir geliştiricinin JavaScript’i bir web sitesindeki resimleri kodlayacak şekilde kodladığını, ancak bu resmin görüntüsüne bir sürü kod eklediğini varsayalım. Ve bu görüntü kodu, tarayıcının son oluşturmasında gösteriliyordu.

Bu, Google’ın resimleri okuma biçimini etkileyebilir ve dolayısıyla Google’ın genel olarak sayfanın içeriğini okuma biçimini de etkileyebilir.

Ayrıca, sayfanızda sayfa oluşturma sorunlarına neden olan çok sayıda WordPress eklentisi olduğunu varsayalım. En azından JavaScript eklentilerinin nasıl etkileşime girdiğine dair temel bilgileri bilmek, bu eklentilerin tam olarak hangi sorunlara neden olduğunu belirlemenize ve anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu, geliştiricilerinize daha iyi önerilerde bulunmanıza yardımcı olabilir.

Devamını oku: SEO Profesyonelleri için JavaScript Temelleri

PHP

PHP hipermetin önişlemci programlama dili olarak bilinir. Bu aslında web geliştirme için tasarlanmış bir sunucu tarafı programlama dilidir.

Ancak genel amaçlı programlama için de kullanılabilir.

Aslında, arka uçlarını çalıştırmak için PHP kullanan platformlara bazı örnekler: WordPress, Facebook, Digg.

Çoğu SEO uzmanı WordPress ile çalışır, ancak en iyi web geliştirme platformu için Squarespace de dahil olmak üzere her zaman farklı rakipler vardır. Bununla birlikte, WordPress ile hepsi PHP ile programlanmıştır.

Bununla birlikte, PHP ile ilgili olan şey, işlenen kod, HTML ve CSS üzerinde çok fazla bir etkisinin olmamasıdır.

Daha etkili bir SEO uzmanı olmak için, hedefiniz buysa, PHP gibi bir şeyden daha derin HTML ve CSS öğrenmeye bakmak istersiniz.

Yine de hizmetinizde bir sunucu tarafı programlama diline sahip olmak özgeçmişinize zarar vermez.

Devamını oku: Yeni Başlayanlar İçin Popüler PHP Çerçeveleri Rehberi

Golang

Golang, Google’ın kendisi tarafından geliştirilen daha yüksek performanslı bir programlama dili olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yorumlanmış bir dil olmadığı için Python gibi diğer programlama dillerine göre daha avantajlıdır. Bu nedenle, Python’dan çok daha hızlıdır ve fazladan iş yapmadan birden çok CPU iş parçacığını kullanabilir.

Programlamaya yeni başlıyorsanız, başlangıçta öğrenmesi ve denemesi harika olan programlama dillerinden biridir.

C

C programlama dilinin C, C++ ve C# gibi çeşitli varyasyonları vardır.

C, SEO uzmanı için hayatı kolaylaştırmak için otomatik programlar geliştirmek için kullanılan bir makine programlama dilidir.

İlk olarak yaklaşık 40 yıl önce yayınlanmış olmasına rağmen (1972’de icat edilmiş ve daha sonra 1978’de yayınlanmıştır), bugün hala kullanılan en popüler programlama dillerinden biridir.

Bazı eski programcılar, C’nin başlamak için en iyi dillerden biri olduğu görüşündedir çünkü diğer birçok programlama dili C’deki kavramlardan oluşur.

Ayrıca güvenlik açısından muhtemelen daha iyi olabileceği yönünde bir öneri var çünkü onu kullanan daha az insan var, bu da onu olası bilgisayar korsanları için daha az arzu edilen bir saldırı hedefi haline getiriyor.

C++

C++ aslında daha çok C’nin bir “uzantısı” olarak kabul edilir.

Danimarka’da Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilen C++ hedefi, C’ye hız veya verimlilik kaybetmeden nesne yönelimli programlama yetenekleri gibi geliştirmeler eklemekti.

C#

C#, Microsoft’ta bir ekip tarafından geliştirildi. C’nin bu özel yinelemesi, .NET çerçevesini temel alır. Bu dil, makine kodu yerine bayt kodu kullanan bir derleme işlemi kullanır.

Aradaki fark, bu kodun neredeyse anında makine tarafından okunabilir koda çeviren sanal bir makinede yürütülmesidir.

C#, ticari yazılımların aksine çoğunlukla kurumsal uygulamalar için kullanılır. Bu nedenle, çoğunlukla .NET çerçevesini kullanan istemci ve sunucu geliştirme için kullanılır.

SEO İçin Bu Dillerle Neler Yapabilirsiniz?

Yeni başlayanlar için, kazınmış tüm SEO verilerinizi sunumlar için görüntü çıktısında derlemenize yardımcı olan bir uygulama oluşturabilirsiniz.

Ayrıca kazıma uygulamaları da geliştirebilirsiniz.

Ek olarak, bağlantı analizi ve diğer uygulamalar dahil olmak üzere potansiyel olarak başka türde uygulamalar geliştirebilir ve bunları daha sonra SEO topluluğuna bir abonelik hizmeti olarak satabilirsiniz.

Bu tür programlama dillerinde olasılıklar sonsuzdur. Ayrıca, programlama dilleriyle ne kadar çok otomasyon gerçekleştirebilirseniz, daha önemli görevler için o kadar çok zaman ayırmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir Programlama Dili Öğrenmenin Birçok Faydası Vardır

Bir SEO uzmanı olarak, bir programlama dili öğrenmenin SEO kariyeriniz için birçok faydası olabilir .

Geliştiricilerle iletişiminizi geliştirmekten tekrarlanan görevlerin otomasyonunu geliştirmeye kadar, bir adım atarak ve bir programlama dili öğrenerek üretiminizi on kat artırmanız mümkündür.

Ayrıca, veri analizinizin seviyesini yükselterek iş arkadaşlarınıza da yardımcı olursunuz.

SEO seviyenizi yükseltmek için ne zaman derin bir dalış yapmayı ve bir programlama dili öğrenmeyi planlıyorsunuz?

SEO Uzmanı